V jakých oblastech života jsou muži nejvíce zraněni?

Před několik dny, jsem odpovídal na otázku do jednoho ženského blogu. Ta otázka zněla: „V jakých oblastech života jsou dnešní muži  nejvíce zraněni?“  Moje odpověď byla následující:

Ve vztahu ke své vlastní mužskosti. Přestože je dnešní svět hodně mužský, tak podle mě není zdravě mužský. My muži totiž žijeme jen část našeho dospělého mužského potenciálu. Nežijme ve své zdravé síle, ve své plnosti. Vezměme si jen, co se děje v tuto chvíli v naší politice. Jak muži tam přítomní zajišťují naší ochranu? Tedy jak naplňují jednu z důležitých mužských rolí? Vidíme tam sice spoustu pochopení a porozumění, spoustu demokratických procesů a zároveň falše, přetvářky a vlastních egoistických zájmů, ale cítíme se jako společnost bezpečně? Jedna z důležitých rolí, které král, vůdce, politik – každý muž – zajišťuje, je role ochránce. Jenže chránit a zároveň se jen slepě nemstít, to vyžaduje zdravou mužskou energii. A s tou nejsme v kontaktu už od dětství. Chybí nám zdravé mužské vzory, tátové jsou celý den v práci a vidíme je jen na chvíli a to jsou ještě přítomni jen tělem a myslí jsou kdovíkde. Jak často se muž dotýká svých dětí, jak často se pere se svými kluky? Jak často s nimi vyrazí do drsné přírody? Už jako kluci přestáváme být v kontaktu se svou zdravou mužskou silou, často slýcháme, že se nemáme prát, že nemáme křičet, a postupně tak ztrácíme kontakt se svou agresivní částí sebe sama místo toho, abychom se tuhle část naučili kultivovat a používat tam, kde je potřeba.

Chybí nám také touha něco naplňovat, jít za svou vizí. Často vůbec žádnou vizi nemáme a naplňujeme si ji pak prací doma v garáži, na zahradě. V tom lepším případě. Nebo svou frustraci utápíme v alkoholu či u televize a nežijeme. Syndrom vyhoření se tomu říká. A proč tak málo mužů má vizi, za kterou v životě jde? Protože se ve společnosti neříká, že by muž něco takového pro svůj život potřeboval. Anebo jste snad slyšeli, že by teenagerovi říkalo, že pro svůj život potřebuje nějakou vizi? Nějaký jasný směr a cíl, který navíc není jen o prosazení sebe sama, ale i o prospěchu pro okolí, nejbližší rodinu, společnost? Z naší společnosti vymizely veškeré moudré přechodové rituály (jako nebezpečné, pohanské, nemoderní…), které mj. muže směřovaly přesně tímhle směrem.

A pokud byste se chtěli zeptat na něco z uvedeného anebo i na něco úplně jiného co souvisí s mužskými tématy, máte možnost tenhle čtvrtek od 20 h, na webináři se spoluatory knihy Srdce muže .

Komentáře